BESİCİLER ROMANOV KOYUNU İLE TANIŞTI

BESİCİLER ROMANOV KOYUNU İLE TANIŞTI

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, besiciler, süt verimi yüksek saanen keçisinden sonra Rusya menşeli Romanov koyunu ile tanıştı.

Kaymakamlık, 2 ay önce 5 kişiye 11’er baş saanen keçisi dağıttıktan sonra şimdi de Taylıeli köyünde Cihat İnceoğlu adlı çiftçiye 6 baş Romanov koyunu sağladı. Rusya kökenli Romanov koyunları ikiz üçüz, dördüz ve beşiz yavru yaparken, yavruları da 5 aylık iken gebe kalıyor. Taylıeli köyünde oluşturulan işletmede elden edilen yavrular da başka besicilere verilecek. Kaymakam Ali Uslanmaz, “Biliyorsunuz Balıkesir Türkiye’nin tarım şehri. Biz de bu özelliğini daha pekiştirmek için Burhaniye de yaklaşık 2 ay önce saanen keçileriyle ilgili proje yaptık. Bu koyunların bir özelliği yılda iki defa hamile kalıp ikiz, üçüz, dördüz, beşiz doğum yapabilmeleri. Yani çok kolay üremeleri. Dolayısıyla da bu bölgede bunu denemek istiyoruz. Getirdik. Bunu denedikten sonra vatandaşa verdik. Önümüzdeki yıl sadece yavru alacağız. O yavruları başka bir vatandaşımıza vereceğiz. Burhaniye de böylece Romanov koyunlarının Türkiye de en fazla üretildiği yaşadığı yer haline getiriceğiz. Bilindiği gibi Romanov koyunları Rusya da esasında arazide başıboş yaşarlarmış. Sonra evcilleştirilmiş. Türkiye’ye de özel izinle gelmiş. Biz de Burhaniye’ye getirmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından özel izin aldık. Buraya o şekilde getirdik” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur, “Bu gün projesini gerçekleştirdiğimiz Romanov koyunları, Rusya’nın Romanov bölgesinde yüz yılı aşkın bir süre içinde özel seleksiyon ve ıslah yöntemiyle elde edilmiş çok verimli ırklar. Bunları sayın kaymakamımızın direktifleriyle bir projeyi gerçekleştirdik. İnşallah alternatif proje arayışı içinde hayvancılığımıza gelir getirecek bir proje olarak vatandaşa sunacağız. Verimleri çok yüksek. Etçi bir ırk. Yılda 2 ürün 2 doğum yapabiliyor. Bu hayvanlarımızın eti lezzetli sevilen bir et çeşidi olarak vatandaşlardan gelen talep üzerine bu proje gerçekleştirildi” dedi. Çiftçi Cihat İnceğlu, “Burhaniye de ilçe tarım müdürlüğü ve kaymakamlığımızın teşvikleriyle saanen keçisi projesinden yararlandım. Bunun yanı sıra Romanov koyununun Burhaniye ilçesi, Taylıeli köyünü uygun gördü kaymakamlığımız. Biz de bu proje doğrultusunda elimizden gelen tüm imkanlarla bu Romanov koyunculuğunu Burhaniye de geliştirip ve diğer vatandaşlarımıza kaymakamlığımızın isteği doğrultusunda her yıl dağıtmak üzere bu şekilde koyunların kuzularıyla ödeyeceğiz borcumuzu. Ve Burhaniye’ye böyle bir katkı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

12.08.2013 14:41:31 3346 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER