ANTEP FISTĞINDA "HASSAS BAKIM" UYARISI

ANTEP FISTĞINDA "HASSAS BAKIM" UYARISI

Yaklaşan Antep fıstığı hasadı öncesi üreticiler, "hassas bakım" konusunda uyarıldı. Uzmanlar, fıstıkta iç dolumun çok önemli olduğunu ve onun için vitaminin bol verilmesi gerektiğini bildirdi.

Yaklaşan Antep fıstığı hasadı öncesi üreticiler, "hassas bakım" konusunda uyarıldı. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen,"Fıstıkta iç dolumu çok önemli, onun için vitaminini bol vermemiz lazım" dedi.

ZMO Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, fıstık ağacının bir yıl yüksek, diğer yıl düşük ürün verdiğini anımsatan Öztürkmen, ''Fıstıkta 'bu yıl verim alamıyoruz' diye her şeyi bitirmememiz lazım. Bakım faaliyetlerini aynı şekilde sürdürmek gerekiyor. Hasat dönemi yaklaştığı için hassas bakım süreci başladı. Bahçesi daha düzenli olan çiftçilerimize yaprak gübrelemesini iyi yapmaları tavsiye ediyoruz. Fıstıkta iç dolumu çok önemli, onun için vitaminini bol vermemiz lazım. Danışmanların kontrolleri altında yaprak gübresi uygulamaları yapılmalıdır" diye konuştu.

Bozova ve çevresinde yaklaşık 2 milyon fıstık ağacının bulunduğuna dikkati çeken Öztürkmen, bölgedeki kuru tarımın yapıldığı arazilerin biran önce sulamaya açılması gerektiğini kaydetti. Atatürk Barajı'nın sağladığı nem dolayısıyla bölgedeki fıstıkların, don ve doludan etkilenmediği için verimli olduğuna işaret eden Öztürkmen, "Fıstık fiyatlarında bu yıl fazla dalgalanma öngörmüyoruz. Kilogram fiyatlarının 20 lira civarında seyretmesinin bekleniyor" ifadelerini kullandı. 

22.07.2014 11:50:11 644 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER