BAKAN ÇELİK '' RUSYA KRİZİ PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİNE OLAN İHTİYACIMIZI GÖSTERDİ''

BAKAN ÇELİK '' RUSYA KRİZİ PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİNE OLAN İHTİYACIMIZI GÖSTERDİ''

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Rusya ile girdiğimiz son pazar krizi, bizim pazar çeşitliliğine ne kadar ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır." dedi. 

Türkiye-Gürcistan Tarımsal İş Forumu'na katılmak üzere Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gelen Çelik, forumun ilk gününde kahvaltıda Türk iş adamları ile bir araya geldi. 

Bakan Çelik, göreve gelmesinin ardından Türkiye'de tarımsal ürünlerin dışında ihracata yönelik kanatlı hayvanlar ve yumurta sektöründe ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, "Rusya ile girdiğimiz son pazar krizi, bizim pazar çeşitliliğine ne kadar ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle tarım sektöründe tek ülke ile çalışma süreçlerini geçtik. Çünkü yanı başımızda savaşlar var. Irak’ta, Suriye’de huzursuzluklar var. Rusya ile de beklenmedik bir anda kriz yaşadıktan sonra pazar çeşitliliğinin ne kadar önemli olduğunu çok daha net bir şekilde gördük. Bu olumsuzlukları olumluluğa tahvil etmek gerektiğini düşündük. Teknik heyetlerimizi Çin’e ve Uzak Doğu'ya gönderdik. Gördük ki alışılageldiğimizin dışında çok ciddi pazarlar var." diye konuştu.

Bakanlığın bu konuda taşın altına elini koymaya karar verdiğini ifade eden Çelik, bu çerçevede bakanlık bünyesinde de sivil mekanizmalarla çalışabilecek Dış Pazar Strateji Grubu kurulduğunu söyledi. 

Gürcistan-Türkiye arasındaki ticaret imkanlarının iki ülkenin iş dünyasının bir araya gelmesiyle ortaya çıkacağına işaret eden Çelik, iki ülke açısından yatırım ve ticari faaliyetlere girilmesi konusunda var olan potansiyelin en verimli şekilde kullanılacağını vurguladı.

Baş başa görüşmelerinin ardından Çelik ile Gürcistan Tarım Bakanı Otar Danelia, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Toplantı sonrası basına açıklamalarda bulunan Çelik, "Bu toplantıda heyetlerin görüşmeleri oldu. Tarım Bakanı Danelia ile son derece güzel görüşmeler yaptık. Ve iki ülke arasında tarım yürütme kurulunun toplanması ki tarım yürütme kurulumuz 22 yıl sonra ilk toplantısını gerçekleştiriyor. Bu toplantıya Türkiye’den Gürcistan'a tarım sektöründen 44 iş adamı geldi. Tarım iş forumunu gerçekleştirmek için Gürcistan’a gelmiş bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki ticaret hacmine de değinen Çelik, "Tarım sektörü, toplam ticaret hacminin yüzde 10’unu oluşturuyor ve iki ülke arasında 137 milyon dolar civarında bir ticaret hacmi var. İki ülke için bunun yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Dolayısıyla her alanda ilişkilerimizi artırma geliştirme konusunda değerlendirmeler yaptık." dedi. Çelik, Gürcistan'dan kırmızı etin alınması, serbest ticaret anlaşmasına konu olan bazı hususlar, fındık gibi bazı tarımsal ürünler ile ilgili işbirliği yapılması konularını değerlendirdiklerini söyledi.

18.08.2016 16:18:39 860 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER