AÇIKTA BÖĞÜRTLEN HASADI BAŞLADI

AÇIKTA BÖĞÜRTLEN HASADI BAŞLADI

Örtü altında yılın ilk böğürtlen üretimini gerçekleştiren Silifkeli üreticiler, açıkta yetiştirdikleri ve yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri böğürtlen hasadına da başladı

45 ton rekolte beklenirken ilk hasat edilen böğürtlenler kozmetik ve gıda sanayiine kilosu 3 liradan satılıyor. İlerleyen günlerde yapılacak sofralık böğürtlen hasadı sonrası fiyatın daha yüksek olacağı belirtiliyor.

Mersin Silifke Böğürtlen Üreticileri Birlik Başkanı Fatih Güngör, Türkiye’de ilk örtü altı böğürtleni Silifke’de ürettiklerini hatırlatarak, açık arazide yetiştirdikleri böğürtlenin hasadına da başladıklarını belirtti. Yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri ve 15 dönüm açık arazide yetiştirdikleri böğürtlenden yaklaşık 45 ton ürün beklediklerini ifade eden Güngör, "15 gün önce hasada başladık. Şu anda iç piyasadan oldukça fazla talepler var. Yurdun çeşitli bölgelerine böğürtlen gönderiyoruz. İlk hasat olduğu için rekolte şu an için az. Önümüzdeki günlerde sofralık ürün taleplerine cevap vermeye başlayacağız. Şimdilik kozmetik ürün ve gıda sanayi sektörlerindeki firmalara ürün tahsis ediyoruz. Gıda sanayisi için ilk ürünümüzü kilosu 2.75 kuruş ile 3 lira arasında satıyoruz. Ama sofralık olarak hasat edildiğinde fiyatı yükselecektir." diye konuştu.

Bölge çiftçileri için alternatif bir ürün olarak üretimine başlayarak kısa sürede üretim ağını genişlettiklerini belirten Güngör, Silifke’de birlik üyeleriyle beraber 100 dönüm arazide böğürtlen dikimi yaptıklarını ve önümüzdeki yıl rekoltede artış sağlayacaklarını, bu kapsamda 300 ton ürün hasat etmeyi planladıklarını dile getirdi. 

11.07.2014 11:46:17 508 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER