ANKARA KEÇİSİ DESTEKLE ARTIYOR

ANKARA KEÇİSİ DESTEKLE ARTIYOR

Başkent'in simgelerinden Ankara keçisi sayısı ve tiftik üretimi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği desteklerle arttı.

TÜİK verilerine göre 5 yıl önce Ankara’da 80 bin 27 kilo tiftik üretilirken, bu yıl ise on aylık üretim miktarı 165 bin kiloyu buldu.

Ankara keçisi yetiştiriciliği hakkında bilgi veren İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Başkent'te tiftik keçisi sayısının son 5 yılda yüzde 25 oranında arttığını, her geçen gün artmaya da devam ettiğini söyledi. Tiftik fiyatlarındaki yetersizlik, pazar sorunu, meraların bilinçsiz kullanımı gibi sorunlar nedeniyle Ankara keçisi sayısında 2008 yılına kadar bir azalma olduğunu belirten İl Müdürü Temel, bundan sonra tiftiğe verilen destek ve mera ıslahı gibi çalışmalar sayesinde süratli bir gelişme yaşandığını ve bu gelişmenin artan bir ivmeyle devam ettiğini kaydetti.

Bu gelişmelerin durup dururken yaşanmadığını, teşviklerin bu gelişmede büyük etkisi olduğunun altını çizen Temel, tüm küçükbaş hayvanlar için olduğu gibi Ankara keçisi için de hayvan başına 20 TL, bunun yanında üretilen tiftik için de kilogram başına 17 TL ayrıca destek verildiğini söyledi. TÜİK verilerine göre 5 yıl önce Ankara’da 80 bin 27 kilo tiftik üretildiğini ifade eden Temel, bu yıl ise şimdiye kadar 165 bin 612 kilo tiftik için 2 milyon 818 bin 804 TL destek verdiklerini kaydederek, yaşanan artışa dikkat çekti.

27.11.2013 11:26:33 1159 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER