AKSARAY’DA KURAKLIK TEHLİKESİ

AKSARAY’DA KURAKLIK TEHLİKESİ

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da bu yıl yeterli yağış olmaması nedeniyle kuraklık tehlikesi baş gösterdi. Ekilen buğday tarlalarındaki tohumlar don ve yağış olmaması nedeniyle toprakta çürürken, çiftçiler tedirginlik yaşıyor.

Türkiye’nin birçok ilinde kuraklık sıkıntısı olduğunu ve özellikle Aksaray’da son 20 yılın en yüksek kuraklık döneminin yaşandığını belirten Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Aksaray genelindeki ekili tarlalarda incelemelerde bulundu. Tarladaki tohumların çürüdüğünü belirten Koçak, “Aksaray’da şu anda çok büyük bir kuraklık yaşıyoruz. Şu içinde bulunduğumuz sezonda çiftçilerimizin yoğun çalışmaları olan ve komşunun komşuya gidemeyeceği bir zamandı. Ama maalesef ilimizde ve ülkemizin birçok yerinde kuraklık sorunu var. Aksaray’da son 20 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde hafif bir kar yağdı ama bu kar yağışı da çok azdı. Bundan dolayı da sezon şu ana kadar don olarak geçti. Bu da ekinlerimize zarar verdi. Yani don alan tohumlarımız var. Yağmurda az yağdı. Yıl ortalamasına göre çok düşük yağış aldık. Aksaray’da Kasım ayında metrekareye 17 kilogram yağış oldu, Aralık ayında ise 20 kilo yağış aldık. Bu miktarlarda ciddi anlamda düşük” dedi.

Koçak, çiftçilerin kara kara düşündüğünü belirterek, “Şu anda çiftçilerimiz kara kara düşünüyor. Aksaray’da kuraklık tehlike çanları çalıyor. Sezon kurak gittiği için ciddi sıkıntılı. Bu nedenle İç Anadolu havzasına dış havzalardan su getirilmesini istiyoruz. Zaten getirilmezse ve hava şartları da böyle giderse gelecek sene çiftçilerimiz çok perişan olacak. Dondan dolayı tohum tarlada çillendi. Çillenince de zaten çürüdü. Hava şartları bu şekilde giderse yüzde 50, 60 rekolte düşüşü yaşanır. Bu durumdan da hem üreticimiz hem de tüketicimiz zarar görür” diye konuştu.

07.01.2014 11:50:03 1089 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER