AFETZEDE ÇİFTÇİLERE ‘’BORÇ ERTELEME” MÜJDESİ!

AFETZEDE ÇİFTÇİLERE ‘’BORÇ ERTELEME” MÜJDESİ!


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının bir yıl süreyle ertelendiğini açıkladı.
 

Resmi Gazete'nin 29 Kasım 2017 tarihli sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile; il/ilçe hasar tespit komisyonlarınca tespiti yapılan yüzde 30 ve üzeri afetten zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan "Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı" kapsamındaki borçları yüzde 3 faizle bir yıl ertelenme kararıalındı. Bu Karar, 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında ülke genelinde meydana gelen ya da gelebilecek diğer tüm afetlerin zararlarının borç ertelemesini kapsıyor.
Afetlerden etkilenen bütün çiftçilerin bu borç ertelemesi imkânından faydalanabilmesi için il/ilçe hasar tespit komisyonlarına ve borçlu olunan Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaat etmeleri gerekiyor.
 
Açıklamasında, Antalya'nın Demre, Kumluca, Finike, Kaş ve Serik ilçelerinde meydana gelen hortum, fırtına, aşırı yağış ve dolu afetlerinin yarattığı sonuçlara da değinen Bakan Fakıbaba, yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve yaraların sarılması için gerekli çalışmaları ilk günden başlattıklarını belirtti. Bölgede derhal hasar tespit çalışmalarına başlandığını kaydeden Bakan Fakıbaba, bu çalışmalar sonucunda 743 üreticiye ait 1.827 dekar kapalı (sera), 813 dekar açık alan olmak üzere toplam 2 bin 640 dekar alandaki sebze, meyve, narenciye ve zeytin bahçelerinde, 530 arılı kovanda ve 40 ton paketlenmiş narenciyede etkilenme meydana geldiği ifade etti. Bakan Fakıbaba, çalışmalar neticesinde afetten zarar gören sigortalı çiftçilere ise 10 milyon liralık hasar tazminatı ödendiğine işaret etti.
 

29.11.2017 15:27:53 786 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER