6 BUÇUK MİLYON ÖĞRENCİYE PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN ÜCRETSİZ SÜT DAĞITILACAK

6 BUÇUK MİLYON ÖĞRENCİYE PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN ÜCRETSİZ SÜT DAĞITILACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker İstanbul'da gazete yöneticileri ile bir araya gelerek "okul sütü" programı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Dünyada hiçbir gıdanın bünyesinde süt kadar besin elementi bulundurmadığına dikkat çeken Bakan Eker, toplum sağlığının korunması ve sağlıklı nesiller yetişmesi amacıyla üç yıl önce "okul sütü" projesi başlatıldığını hatırlattı.

2011-2012 döneminde 144 milyon, 2012-2013 döneminde 296 milyon kutu süt dağıtıldığını belirten Bakan Eker, 2013-2014 döneminde de yaklaşık 6 buçuk milyon anaokulu ve Ilkokul öğrencisine 303 milyon kutu süt dağıtılacağını kaydetti. Mehdi  Eker, uygulamanın ikinci eğitim öğretim yılının başlayacağı Pazartesi gününden itibaren hayata geçeceğini söyledi.  Bakan Eker, güvenilir ve sağlıklı ambalajlarda hazırlanan sütlerin 200 miligramlık kutularda öğrencilere verileceğini ifade etti. Temel hedefin sağlıklı bir besin maddesi olan sütün daha fazla tüketilmesi olduğunu vurgulayan Eker,

" Dünyada hiçbir besin maddesi süt kadar besin elementi içermiyor. Zengin besin içeriği sebebiyle her yaşta tüketilmesi gereken bir gıda maddesi. Büyüme çağındaki çocuklar dikkate alındığında süt tüketimi daha da önem kazanıyor. Okul sütü programı onun için çok önemli. Dünyanın pekçok ülkesinde uygulanan bu programı üç yıldır biz de başarıyla uyguluyoruz. Bu projeyle süt içme alışkanlığı ve süt tüketimi oranı arttı. Sağlık için herkesin her yaşta süt içmesini tavsiye ediyorum" dedi.

Bakan Eker, özellikle vitamin ve mineral yetersizliğinden kaynaklanan birçok sorunun önüne geçmede okul sütü programının önemli bir rol oynadığını kaydetti. Okul sütü uygulamasından ailelerin ve çocukların çok memnun olduklarını belirten Mehdi Eker,  hatta bunun daha da yaygınlaştırılmasını istediklerini söyledi. Türkiye'nin geçen yıl et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri ihracatında tarihi rekorlar kırdığını anlatan Eker, bunun da hayvancılığa verilen desteklerin ve uygulanan doğru politikaların bir sonucu olduğunu bildirdi.

Mehdi Eker, üretim standartlarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi sonucu geçen yıl Nisan ayından bu yana Avrupa Birliği ülkelerine de süt ihracatı yapıldığını ifade etti.

06.02.2014 16:10:17 877 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER