2014'TE KÜPELENMEMİŞ BUZAĞI KALMAYACAK

2014'TE KÜPELENMEMİŞ BUZAĞI KALMAYACAK

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle iki yılda 350 bine yakın buzağıyı küpeleyen İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, 2014 yılında da küpeleme işlemleri için İzmir'i karış karış gezecek.

2012 yılından bu yana toplam 346 bin 570 baş buzağıyı küpeleyerek kayıt altına alan İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (İDSYB), 2014 yılı küpeleme işlemleri için İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile protokol imzaladı. İzmir'de kayıtlı işletmelerde bulunan sığır cinsi hayvanların kayıt altına alınmasını amaçlayan protokol uyarınca, sığır cinsi hayvanların tanımlanması, tescili, izlenmesi ve hayvan hastalıkları ile mücadele edilmesini sağlamak için 20 günden küçük buzağılara küpeleme ve kayıt işlemi gerçekleştiriliyor.

İDSYB Başkanı Ali Gülkaynak, Aralık 2011 tarih ve 28130 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği'' ve "Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi''ne uygun olarak 20 günden küçük buzağılara her iki kulağından küpeleme ve kayıt işlemi yaptıklarını söyledi.

İzmir ili, ilçe ve köylerinde gerçekleştirecekleri küpeleme çalışmasıyla tüm büyükbaş işletmelerde bulunan sığır cinsi hayvanların tanımlanmasını ve tescilini kapsayan bir hizmet sunduklarına dikkat çeken Gülkaynak, "2012 yılından bu yana her yıl yenilenen küpeleme protokolü uyarınca, toplam 346 bin 570 baş buzağı, İDSYB saha personellerince küpelenerek Türkvet ve E-ıslah veri tabanına kayıt edildi" ifadesini kullandı. Buzağıların kayıt altına alınmasının sektör için önemli veriler sağladığını ve gerekli takipleri kolaylaştırdığını kaydeden İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal da imzalanan protokolle İDSYB ile işbirliğini sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

21.02.2014 12:52:14 1105 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER