2 MİLYAR ADET EKMEK İSRAF OLUYOR!

2 MİLYAR ADET EKMEK İSRAF OLUYOR!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 75. kuruluş yıl dönümü nedeni ile Ankara’da gerçekleştirilen '2013 Sektör Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Mehdi Eker, ‘Ekmek İsrafı ve Önleme’ konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Toplantı da konuşan Eker, Türkiye’de günden güne artan bir israfın söz konusu olduğunu belirterek, “Türkiye’de her yıl 2 milyar adet ekmek çöpe gidiyor. İsraf ediliyor. Kendimize de bakacağız. Biz bunun ne kadarını engelleyebiliyoruz. Biz bu kaygı, endişe ve sorumluluk duygusu ile bu utançla toplumun dikkatini bir noktaya toplamak istedik. Ortada her yıl 1 buçuk milyar çöpe giden ekmek var. Biz bu ekmeği çöpe atmayıp tasarruf etsek, yüzlerce hastane yapıp okul inşa ederiz. Binlerce öğrenciye burs veririz. Amacımız kamuoyu bilinci oluşturmak. Herkes bu projenin hem öznesi hem nesnesidir.” dedi.

Eker buğday unu ve buğday ürünlerinin çok önemli bir noktaya geldiğini vurguladı, Türkiye'nin 2012 yılında 3 milyon ton buğday ürünü ihraç ettiğini açıkladı.

20.07.2013 16:05:12 1105 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER