100 GÜN İÇİNDE 100 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK

100 GÜN İÇİNDE 100 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK

Tasarruf tedbirleri ilk Tarım ve Orman Bakanlığında uygulanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önderliğindeki yeni ekonomi yönetiminin önceliği, mali disiplin ve tasarrufların artırılması olacak. Arjantin dönüşünde tasarruf mesajları veren Albayrak, "Bakanlarımızın tamamıyla konuştuk. Bütçe tasarrufu açısından belirli oranlarda hedefler verdik. Yapılacak çalışmalardan sonra, birebir tüm bakanlıklarla toplantılar yapacağız" demişti. Berat Albayrak’ ın hedeflerin ne olacağı merak edilirken, ilk çalışma Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmaya başlandı. Geçen hafta yapılan toplantıda, Bakanlık harcamaları masaya yatırıldı ve birim amirlerine hangi kalemlerden ne kadar tasarruf edebilecekleri sorusu yöneltildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI'NIN HEDEFİ 100 GÜNDE 100 MİLYON TASARRUF

Merkezi Yönetim Bütçesinden 2018 yılı için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na 20.8 milyar lira, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ise 21.7 milyar lira ödenek ayrılmıştı. İki bakanlığın birleştirilmesi ile bütçeleri de birleşerek toplam bütçe büyüklüğü 42.5 milyar liraya ulaştı. Bakanlık söz konusu bütçeyi daha verimli kullanabilmek, harcamaları frenlemek ve tasarruf edebilmek için çalışma başlattı. Taslak çalışmaya göre, 100 gün içinde 100 milyon lira tasarruf sağlanacak.

BAKANLIKLAR HARCAMALARI KISIYOR

Diğer bakanlıklarda da çeşitli çalışmalar yapıldığı öğrenilirken, her bakanlık, bütçesine göre tasarruf kapasitesini ortaya koyacak. Tüm çalışmalar tamamlandığında, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından değerlendirilip yol haritası belirlenecek.

24.07.2018 18:30:41 4995 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER