Haberler

KESTANE BALI MARKA OLMALI

18-09-2013 tarihinde eklendi

Yalova Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, Yalova'nın meşhur kestane balının bir marka olması gerektiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, kısa bir süre önce Trakya bölgesinden çiçek balı toplayarak dönen Yalovalı üreticilerin kolonilerini çam balı için Muğla bölgesine götürdüğünü bildirdi. Yalova'dan toplanan kestane balında rekoltenin bu yıl hava şartları dolayısıyla beklenenin çok altında olduğuna dikkat çeken Karahan, "Yalova'nın Teşvikiye, Esenköy ve Armutlu bölgelerinden elde edilen kestane balının yapılan incelemelerde gıda değeri bakımından ülkenin en önde gelen balı olduğu tescillendi. Yalova'nın adı ile özdeşleşen bu balın mutlaka marka olması lazım. Bunun için gereken neyse yapılmalıdır" dedi.

Yalova'da halen 20 bin yerleşik koloni bulunduğunu, çevre illerden gelen kolonilerle birlikte Yalova'nın yaklaşık 30 bin koloniye ev sahipliği yaptığını dile getiren Karahan, Türkiye'de ilk kez uygulamaya sokulan bilgisayarlı takip ve yönlendirme projesi ile arıcıların çok daha modern şartlarda üretim yapabileceklerini söyledi.

İldeki konaklama alanlarının belirlendiğini söyleyen Karahan, "İlimizdeki tüm kolonilerin bundan sonra nerede konakladığını, ne kadar bal alındığını takip edebileceğiz. Bu uygulamanın haricinde yeni bir projeyi daha devreye sokuyoruz. Belirlenen konaklama alanlarına güneş enerjisinden kendi elektriğini üretebilen, içerisinde yatakhanesi, tuvaleti bulunan konteynırlar yerleştireceğiz. Arıcılar kolonilerini bu konaklama alanlarına koyduklarında buradaki modern konaklama konteynırlarından faydalanacaklar. Bu proje için bakanlıktan da destek isteyeceğiz. Böylece modern konaklama yerleri oluşturacağız" diye konuştu.

 

Diğer Haberler

Benzer Haberler

SÜS BİTKİSİNDE İTHALAT VE İHRACAT ARTIYOR

SÜS BİTKİSİNDE İTHALAT VE İHRACAT ARTIYOR Süs bitkisinde hem ithalat hem ihracat artıyor. Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, yakın gelecekte yapılan çalışmalar sayesinde...